Moravské břidlicové doly, a.s.

Moravskoá břidlice pochází z našich dolů Lhotka a Nové Oldřůvky, které se nachází v pověstné břidlicové oblasti v okolí Budišova nad Budišovkou. V této lokalitě se těžilo odnepaměti, neboť se zde nachází jedno z nejkvalitnějších ložisek jílových břidlic ve střední Evropě.

Jadrná a neporušená surovina splňuje i ta nejpřísnější kritéria kvality. Důkazem o kvalitě a trvanlivosti břidlice z této lokality jsou domy, postavené na přelomu 18. a 19. století, které jsou dodnes pokryté původní břidlicí.

Lhotecká břidlice je tvrdosti 2,5 až 3,5 stupně podle Mohsovy stupnice. Vyznačuje se dobrou jakostí, ocelově modrou a tmavě modrou barvou a převážně hladkým povrchem na štěpných plochách.

Oba břidlicové doly disponují vytěžitelnými zásobami kvalitní štípatelné břidlice v miliónech kubických metrů, což představuje životnost plánované výroby v řádu stovek let.

V roce 2021 se Moravské břidlicové doly, a.s. staly členem investiční skupiny PREMIOT Group, a.s. a v roce 2022 přešly pod vedení PREMIOT těžební, a.s..

Od jara 2021 probíhají na obou lokalitách práce spojené se znovuotevřením těchto dolů a plánovaným zahájením těžby a zpracování štípatelných břidlic v průběhu roku 2022.

Závod důl LhotkaZávod důl Nové OldřůvkyMoravské břidlicové doly, a.s. jsou součástí PREMIOT těžební, a.s.

PREMIOT těžební, a.s. je členem investiční skupiny PREMIOT Group, a.s.