Co je břidlice

Břidlice je označení pro usazené částečně metamorfované horniny s jemnou zrnitostí vzniklé z jílovců a prachovců. Vyniká svými izolačními vlastnostimi, zajímavou barevností, a odolností vůči mrazu, vodě i vysokým teplotám. Historicky se používala převážně jako střešní krytina, ale v současnosti je její využití daleko rozmanitější – využívá se jako obkladový kámen na fasádu, kámen do gabionu nebo jako ideální podklad pro příjezdovou cestu.

Na světle břidlice okouzlí čistými odstíny modré, šedé až černé barvy a zaujme schopností dobré rovinné štěpnosti. Proto se z ní dají vytvářet tenké desky, které nachází uplatnění jako kameninové obklady do interiéru či dlažba, ale také třeba jako parapety či schody.

Z břidlice vznikají i neobvyklé a osobité kusy nábytku, a to nejčastěji konferenční, jídelní i pracovní stoly. Díky svým vlastnostem dokáže posloužit dokonce k výrobě umyvadel.

Příklady využití břidlice


Břidlicové střešní tašky

Břidlicové střešní tašky

Břidlice si v provedení střešních tašek uchovává své výjimečné tepelně a zvukově izolační vlastnosti, trvanlivost a odolnost vůči vodě, mrazu i vysokým teplotám.

Břidlicové obklady

Břidlicové obklady

Břidlicové obklady lze využít k osazení fasády. Vypadají velmi luxusně a díky vysoké kvalitě lomů ze střední Evropy nabízí také řadu skvělých technických vlastností.

Břidlicová dlažba

Břidlicová dlažba

Břidlicovou dlažbu lze využít například na terase domu, kde bude působit luxusním a elegantním vzhledem, které jiné kamenivo nabídne jen stěží.

Břidlicové desky

Břidlicové desky

Břidlicové desky lze využít jako dlažbu na zahradě nebo jako spolehlivou střešní krytinu díky minimální nutnosti údržby a ekonomické dostupnosti.

Břidlice v interiéru

Břidlice v interiéru

Architekti břidlici často využívají jako méně nákladnou, ale přitom plnohodnotnou náhradu za mramor, která rovněž dodá interiéru nádech luxusu.

Drcená břidlice

Drcená břidlice

Díky vlastnostem drcené břidlice, která po léta dokáže držet svoji barevnost a vzhled, je často využívána v exteriéru, například u mlatových cest nebo do gabionů.

Břidlicové štěrky a písky

Břidlicové štěrky a písky

Štípaná či drcená břidlice výborně poslouží k nápaditému ohraničení záhonů nebo vodních ploch – bazénů či jezírek. Je nejen dekorativní, ale zároveň zamezí růstu plevele.